About the Locality

 
Local Government in Qrendi
 
200 years ago
Although the population of Qrendi until the middle of last century did not exceed the 2000 inhabitants it played an important part in its local administration.
 
The first example was during the French administration. The proclamation of the 13th June 1798 issued by Napoleon Bonaparte ordered that Malta is to be split into a number of ‘cantons’.
 
On the 22nd June 1798 i.e. after Bonaparte left Malta, the French Government established that Qrendi should form part of the Municipality of Siggiewi.
 
However, in view that the Maltese rebelled against the French, this Municipality did not function and a congress was set up by the Maltese. Gregorio Mifsud, a Qrendi Doctor born in 1759 and a resident of the village represented Qrendi.
 
During the early days of the British and particularly after the proclamation of 9th May 1801 Qrendi had its own “LUOGOTENENTE”. However after the 28th May 1815, during Thomas Maitland governorship, Malta was split up into six districts and Qrendi became a part of the Qormi district.
 
Thereafter a series of deputy “LUOGOTENENTE” followed until 1839, when the Royal Commission re-organized the districts and now Qrendi formed part of Zurrieq district which also included Safi and Kirkop. The Mayor was Dr. Giuseppe Preziozi.
 
A number of changes in the confines of the districts followed with Qrendi forming part of the 5th and later the 7th district until 1896 when the system was abolished. The last Mayor was Dr. Rocco Carbone.
 
Reference Winston L. Zammit - Forom ta’ Gvern Lokali fil-Gzejjer Maltin.
 
In 1993 the Maltese Parliament passed the legislation on Local Councils and on 20 November 1993, the first local elections in a number of localities were held. Qrendi was one of these first localities.
 
 
The First Legislature
In the first local election of the Qrendi Local Council, that was held on 20th November 1993 there were 1670 registered voters. 1027 casted their votes of which 738 were valid. The quota was 124 votes and the 5 following  councilors were elected:
Farrugia Daniel - Nationalist Party
Aquilina Nicholas - Independent
Bezzina Anthony - Independent
Mallia Mary Theresa - Nationalist Party
Mifsud Salvina - Nationalist Party
From the elected councilors, Mr. Nicholas Aquilina became the first Mayor of Qrendi.

The Second Legislature
On the 9th March 1996 the election for the second local council was held. There were 1688 eligible voters. 1330 casted their vote of which 1223 were valid. The quota was 204. The councilors elected were as follows:
Farrugia Daniel - Nationalist Party
Claudette Baldacchino - Independent
Aquilina Nicholas - Nationalist Party
Buttigieg Mary Rose - Independent
Magro Antonia - Nationalist Party.
From these elected councilors, Mr. Daniel Farrugia was appointed Mayor.
On the 16th January 1998 Ms.Mary Rose Buttigieg resigned and Mr. Saviour Azzopardi was elected councilor by casual election on 2nd February 1998.
 
The Third Legislature
On the 13th March 1999 election for the 3rd legislature was held. There was 1804 registered voters of which 1460 casted their vote. The number of valid votes was 1392 and the quota 233.
The following councilors were elected:
Carmel Falzon - Malta Labour Party
Daniel Farrugia - Nationalist Party
Nicholas Aquilina - Nationalist Party
Joseph Bugeja - Malta Labour Party
Claudette Baldacchino - Malta Labour Party
Mr. Carmel Falzon was appointed Mayor for the 3rd legislature.

The Fourth Legislature
On the 9th March 2002 elections for the fourth legislature were held. The number of registered voters was 1880. The casted votes were 1573 and the valid votes were 1492. The quota was 249 and the following councilors were elected:
Falzon Carmel – Malta Labour Party
Farrugia Daniel – Nationalist Party
Baldacchino Claudette – Malta Labour Party
Sciberras Reuben – Malta Labour Party
Aquilina Nicholas – Nationalist Party
Mr Carmel Falzon was appointed Mayor and Ms Claudette Baldacchino Vice Mayor. On the 18th August 2004 Mr. Nicholas Aquilina resigned and Mr. Emanuel Muscat was elected councilor by casual election on 30th August 2004.
 
The Fifth Legislature
The elections for the fifth legislature of the Qrendi Local Council were held on Saturday 12th March 2005. Whilst the number of registered voters was 1944, the cast votes amounted to 1516 and the quota was 253. The councilors elected are:
Farrugia Daniel - Nationalist Party
Falzon Carmelo - Malta Labour Party
Abela Baldacchino Claudette - Malta Labour Party
Sacco Gordon - Malta Labour Party
Muscat Emanuel - Nationalist Party
According to the last law amendments, (Act 1 of 2005), Mr. Carmelo Falzon was elected Mayor and Ms. Claudette Abela Baldacchino was elected Vice Mayor.
 
The Sixth Legislature
The elections for the fifth legislature of the Qrendi Local Council were held on Saturday 8th March 2008. Whilst the number of registered voters was 2069, the cast votes amounted to 1854 and the quota was 310. The councilors elected are:
Farrugia Daniel - Nationalist Party
Falzon Carmelo – Malta Labour Party
Abela Baldacchino Claudette – Malta Labour Party
Zareafa Carmel – Malta Labour Party
Farugia Carmelo – Nationalist Party
According to the last law amendments, (Act 1 of 2005), Mr. Carmelo Falzon was elected Mayor and Ms. Claudette Abela Baldacchino was elected Vice Mayor.